renowacja ołtarza – Oko Boga nad Tobą

przez | 15 grudnia 2012

Oko Boga

Na zwieńczeniu ołtarza – na samej górze znajduje się płaskorzeźba “Oka Bożego”. Oko opatrzności (wszystkowidzące oko) – symbol oka otoczonego przez promienie światła lub glorii, zwykle zamknięte w trójkącie. Jest czasem interpretowane jako symbol oka Boga pilnującego ludzi. Symbol w  formie jak na zdjęciu z lewej  pojawił się po raz pierwszy w XVII i XVIII wieku, a więc w  okresie budowy ołtarza. W późniejszym okresie symbol oka w zamkniętym trójkącie zaczął być postrzegany jako symbol Trójcy Świętej. Pod  płaskorzeźbą znajduje się rzeźba świętego Michała opisana poniżej.

Płaskorzeźbie w trakcie konserwacji przywrócono pierwotny wygląd. Wykonano złocenia z złota, tło wykonane w kolorze błękitu nieba. Wprowadzono pierwotny czarno-brunatny kolor na zwieńczeniu, powtórzony również na pozostałej części ołtarza. Spójrz do góry – OKO BOŻE nad tobą jako symbol oka Boga pilnującego – może i ciebie.

 

Kategoria: Bez kategorii