Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”

przez | 8 listopada 2020

18 maja tego roku przypadła niezwykle ważna dla całego chrześcijańskiego świata rocznica. 100 lat temu 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła – przyszły Jan Paweł II. Z papieżem związany jest każdy Polak. Wielu z nas miało zaszczyt uczestniczyć w Mszach Świętych i spotkaniach podczas Jego pielgrzymek do kraju.

Polska pełna jest pamiątek po wielkim Polaku. Najważniejsza to nauka, którą po sobie pozostawił. Każdy wierzący – na swój sposób – stara się jak tylko może, iść za Jego przykładem.

W upamiętnienie papieskiego przesłania włączyło się również Centrum Myśli Jana Pawła II. Ta warszawska instytucja kultury, w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Z okazji rocznicy urodzin papieża Polaka Centrum przygotowało wystawę, poświęconą życiu Ojca Świętego pt. „Karol Wojtyła. Narodziny”.

Ekspozycja zabiera zwiedzającego w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku w ramach XXII Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zapraszają na wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”.

Ekspozycja będzie dostępna(w czasie wszystkich nabożeństw) do dnia 15.11.2020 r.